Gespecialiseerd Helpende Psychogeriatrie
Als helpende speel je een belangrijke rol in het dagelijks leven van mensen met dementie. Je biedt ondersteuning, zorgt voor een prettige leefomgeving en hebt vaak intensief contact met cliënten en hun naasten. Maar hoe herken je wat iemand met dementie nodig heeft? Hoe ga je om met onbegrepen gedrag? En hoe kun je bijdragen aan een betere kwaliteit van leven?
Tijdens de opleiding Gespecialiseerd Helpende Psychogeriatrie (GHP) verdiep je jouw kennis over dementie en ontwikkel je vaardigheden om cliënten nog beter te begeleiden. Je leert hoe je aansluit bij hun belevingswereld, omgaat met verschillende vormen van gedrag en samenwerkt met collega’s, mantelzorgers en vrijwilligers.
De opleiding is praktijkgericht. Je werkt met herkenbare situaties uit de dagelijkse zorg, oefent met een trainingsacteur en past het geleerde direct toe op je eigen werkplek.

- Certificaat van BTSG
Opbouw van de training
De opleiding bestaat uit zeven praktijkgerichte lesdagen. Theorie en praktijk wisselen elkaar af, waarbij de eigen werkervaring van deelnemers centraal staat.
Dag 1 – Dementie en ouder worden
- De ouder wordende mens en de werking van het geheugen
- De vijf meest voorkomende vormen van dementie
- Het verloop van dementie en de verschillende fasen
- Prikkelverwerking bij mensen met dementie
Dag 2 – Communicatie en gedrag
- Belevingsgericht communiceren
- Onbegrepen gedrag herkennen en begrijpen
- Passende benaderingswijzen en interventies
- Assertiviteit, weerbaarheid en grenzen stellen
- De stoplichtmethode en de-escaleren
Dag 3 – Kwaliteit van leven en omgevingszorg
- Wat betekent kwaliteit van leven?
- De invloed van de omgeving op het welzijn van cliënten
- Omgevingszorg
- Belevingsgerichte activiteiten voorbereiden en uitvoeren
Dag 4 – Methodisch en belevingsgericht werken
- De stappen van methodisch werken
- Het belang van belevingsgerichte zorg
- Belevingsgericht omgaan met mensen met dementie
- Oefenen met een trainingsacteur
Dag 5 – Wetgeving en communicatie in de zorg
- Rechten en plichten van cliënten en zorgverleners (WGBO en AVG)
- Zelfredzaamheid herkennen, meten en bevorderen
- Gesprekstechnieken: luisteren, samenvatten en doorvragen (LSD)
- Effectief vragen stellen
Dag 6 – Reflectie en persoonlijke ontwikkeling
- Inzicht in eigen kwaliteiten en valkuilen met het kernkwadrant
- Reflecteren met de STARR-methode
- Feedback en feedforward
- Feedback geven volgens de 4G-methode
- Oefenen met een trainingsacteur
Dag 7 – Samenwerken in het netwerk rondom de cliënt
- De samenwerking tussen cliënt, zorgprofessional en naasten
- De zorgdriehoek, het SOFA-model en het ecogram
- Samenwerken met mantelzorgers en vrijwilligers
- Knelpunten in de samenwerking herkennen en oplossen
- Terugblik op de persoonlijke ontwikkeling
Praktijkgericht leren: van kennis naar doen
Bij BTSG vinden we het belangrijk dat je niet alleen nieuwe kennis opdoet, maar deze ook daadwerkelijk leert toepassen in je dagelijkse werk.
Daarom bestaat de opleiding uit een combinatie van theorie, praktijkvoorbeelden, interactieve oefeningen en rollenspellen. Tijdens verschillende lesdagen oefen je met een trainingsacteur. Je krijgt hierbij de ruimte om nieuwe vaardigheden uit te proberen en ontvangt gerichte feedback.
Persoonlijk ontwikkelplan
Tijdens de opleiding werk je aan een persoonlijk ontwikkelplan. Je kiest een ontwikkeldoel dat aansluit bij jouw eigen werkpraktijk en onderzoekt hoe je jezelf hierin kunt verbeteren. Daarnaast werk je een praktijkopdrachten om zo dat wat je leert toe te kunnen passen in de praktijk.
Resultaat
Na de opleiding heb je meer inzicht in de wereld van mensen met dementie en ben je beter toegerust om passende ondersteuning te bieden.
Je weet hoe je kunt omgaan met uitdagende situaties, hoe je de eigen regie en het welzijn van cliënten kunt ondersteunen en hoe je op een prettige manier samenwerkt met hun naasten.
Daarnaast heb je meer inzicht gekregen in je eigen kwaliteiten en ontwikkelpunten. Hierdoor kun je met meer bewustzijn en vertrouwen je rol als gespecialiseerd helpende vervullen.
Doelgroep
De opleiding is bedoeld voor medewerkers met een diploma Helpende Zorg & Welzijn niveau 2 die zich verder willen ontwikkelen in de zorg voor mensen met dementie.
Investering
- Vraag hier een offerte aan voor een prijsindicatie van een incompany maatwerk training.
- Open inschrijving
Wil je individueel inschrijven, dan betaal je voor de training €1.500-.
Duur en groepsgrootte
Het aantal sessies en de duur zijn afhankelijk van de vraag en daarom maatwerk.
Certificaat
Bij volledige deelname ontvang je een certificaat van BTSG.
Certificaat van BTSG
JaPraktisch bewijs voor je C.V.



Ontvang een offerte op maat:
Uiteraard geheel vrijblijvend!
